joi, 21 noiembrie 2013

Recunoştinţa, una dintre virtuţi!

 sursa: http://drumuricatretine.wordpress.com/2013/11/19/recunostinta-una-dintre-virtuti/

Nu poţi vorbi despre abundenţă, fără să vorbeşti şi despre recunoştinţă. Recunoştinţa porneşte din sentimentul valorii intrinsece şi sprijină trăirea experienţei abundenţei. Pe de altă parte, nerecunoştinţa şi resentimentul îşi trag obârşia din sentimentul lipsei de valoare intrinsecă şi consolidează perceperea lipsei. Fiecare dintre ele este un cerc închis. Ca să pătrunzi în cercul stării de graţie, e nevoie să-ţi aduci iubire, ţie însuţi sau altcuiva. Ca să intri în cercul fricii, e nevoie să refuzi iubirea, ţie însuţi sau altcuiva. Atunci când stai în interiorul unuia dintre cercuri, realitatea celuilalt cerc devine contestabilă. Din acest motiv, ai adesea sentimentul că există în experienţa ta două lumi, ce se exclud reciproc.
Cei recunoscători nu-şi pot imagina că pot fi nedreptăţiţi. Cei ranchiunoşi nu-şi pot imagina că pot fi iubiţi de noi, de Dumnezeu. In care dintre aceste lumi vrei să locuieşti? Alegerea îţi aparţine…
In orice moment trebuie să decizi între a face pe victima sau a-ţi aminti că nu poţi fi nedreptăţit. În primul caz vei fi ofensat de darul primit şi îl vei vedea ca pe o pedeapsă; în al doilea caz vei accepta ceea ce vine spre tine, ştiind că îţi aduce o binecuvântare pe care încă nu o poţi vedea. Recunoştinţa este opţiunea de a vedea Iubirea lui Dumnezeu în toate lucrurile. Nici o fiinţă care alege astfel nu se poate simţi nenorocită. Căci opţiunea de a aprecia duce la fericire, întocmai cum opţiunea de a nu aprecia duce la nefericire şi disperare.
Primul gest sprijină şi înalţă. Al doilea, devalorizează şi demolează.
Felul cum alegi să reacţionezi faţă de viaţă dă contur propriei tale percepţii permanente. Dacă trăieşti în disperare, asta se întâmplă deoarece alegi să nu apreciezi darurile ce ţi-au fost oferite. Fiecare persoană ce păşeşte pe pământ culege rezultatele gândurilor pe care le-a semănat. Iar dacă vrea să schimbe natura recoltei din anul viitor, ea trebuie să schimbe gândurile pe care le gândeşte acum. Gândeşte doar un singur gând de recunoştinţă şi vei vedea cât este de adevărată această simplă afirmaţie. Data viitoare când eşti pe cale să nu apreciezi un dar ce ţi se oferă, opreşte-te un moment şi deschide-ţi inima ca să primeşti acel dar cu recunoştinţă.
Observă, apoi, cum se transformă atât modul în care trăieşti experienţa darului, cât şi relaţia cu cel care-l oferă. Data viitoare când eşti pornit să judeci sau să condamni pe altul, opreşte-te o clipă şi lasă-l să intre în inima ta. Binecuvântează acolo unde ai condamnat. Nu judeca şi fii bucuros că n-ai judecat. Simte uşurarea care te cuprinde când îl eliberezi pe celălalt de percepţiile tale înguste [...]
S-ar părea că există două lumi, dar cu adevărat există numai una. Frica este doar absenţa iubirii. Lipsa este doar absenţa abundenţei. Resentimentul este doar absenţa recunoştinţei. Ceva nu poate lipsi, dacă nu a fost, mai întâi, prezent din abundenţă. Fără prezenţă, absenţa n-are nici un sens. E ca un joc de-a v-aţi ascunselea. Cineva trebuie să se ascundă mai întâi. Cine va fi acela? Tu sau eu?  Fiecare ajunge să se ascundă şi fiecare este găsit, în cele din urmă. Lumea dualităţii emană din întregime şi la întregime se întoarce.
Vă invit să intraţi în acest dans, fără să vă luaţi prea în serios. Nici unul dintre voi nu e un dansator profesionist. Dar fiecare dintre voi este capabil să înveţe paşii. Dacă se întâmplă să calci pe cineva pe picior, un simplu „îmi pare rău” va fi de-ajuns.
Cu toţii învăţaţi în acelaşi timp şi e de aşteptat să faceţi greşeli.
Paul Ferrin

miercuri, 23 octombrie 2013

Etapele postului negru cu apa



Etapa 1 (ziua1- ziua2)

În prima zi din postul total, nivelul zahărului din sânge scade sub 70mg/dl. Pentru a readuce sângelui nivelul normal de glucoză, glicogenul din ficat este transformat în glucoză și este eliberat în sânge. Această rezervă este suficientă pentru o jumătate de zi. După aceea corpul își reduce rata metabolică bazală. Rata activității chimice interne în țesuturi este scăzută pentru a conserva energia. Inima își încetinește bătăile și presiunea sângelui se reduce. Glicogenul este scos din mușchi cauzând o oarecare slăbiciune. Prima etapă de curățire este de obicei cel mai greu de suportat. Durerile de cap, amețelile, greața, respirația urât mirositoare, ochii injectați și limba foarte încărcată sunt semne ale primei faze de curățare a organismului. Foamea poate fi foarte intensă în această perioadă, cu excepția cazului în care a fost făcută o clismă, întrucât aceasta ajută corpul în a se adapta rapid la modul de funcționare al postului doar cu apa, punând capăt digestiei din colon.
Etapa a 2-a (ziua 3 – ziua7)

Grăsimile, alcătuite din acizi grași, sunt descompuse pentru a elibera glicerolul din moleculele gliceride și sunt transformate în gucoză. Pielea poate deveni unsuroasă întrucât organismul este epurat de grăsimile râncezite. Persoanele cu ten gras pot avea coșuri câteva zile uneori chiar o erupție semnificativă. Paloarea feței în această perioadă este de asemenea un semn al încărcării toxice a sângelui. Cetonele sunt formate prin incompleta oxidare a grăsimilor. Se presupune că cetonele odată eliberate în sânge suprimă apetitul afectând centrul foamei/sațietății aflat în hipotalamus. Probabil că veți simți foamea în primele câteva zile de post. Acest efect este totuși temporar. Dorința de a mânca va dispare. Lipsa foamei poate dura între 40 si 60 de zile, aceasta în funcție de modul de post adoptat: postul doar cu apa sau postul cu sucuri. Corpul se adaptează postului negru și sistemul digestiv își poate lua astfel o foarte necesară pauză, concentrându-și toate energiile asupra curățării și vindecării. Numărul celulelor albe din sânge (leucocitele) și al activității sistemului imunitar crește. Este posibil să simțiți dureri în plămâni. Organele purificate și plămânii se află în plin proces de vindecare. Periodic, sistemul limfatic expulzează materie mucoasă prin nas și gât. Volumul acestui tip de mucus de culoare gălbuie poate fi neașteptat de mare. Sinusurile trec prin perioade în care sunt înfundate, după care se vor curăța în totalitate. Respirația este în continuare urât mirositoare și limba încărcată. Înauntrul intestinului, colonul este vindecat și resturile compacte de pe pereții intestinali încep să fie eliminate.

Etapa a 3-a (ziua 8- ziua15)

În această parte a postului negru extins, puteți observa un nivel ridicat de energie, de claritate a minții și să vă simțiți mai bine decât v-ați simțit vreodată, cam ca în copilărie. Pe de altă parte, răni vechi pe care le-ați suferit pot să devină supărătoare și dureroase. Acesta este rezultatul capacității crescute a corpului de a se autovindeca pe timpul postului total. Dacă v-ați rupt o mână acum 10 ani, există țesut cicatrizat în jurul acelei rupturi. În momentul rupturii, capacitatea corpului de a se vindeca era direct asociată cu stilul de viață din acea perioadă. Dacă trăiați consumând mâncare de tip fast-food, capacitatea naturală a corpului de a se vindeca era compromisă. În timpul postului doar cu apă, capacitatea de vindecare a corpului are o eficiență optimă. Deși corpul curăță țesutul mort sau alterat, limfocitele intră în acele țesuturi de mult stricate, secretând substanțe pentru a dizolva celulele alterate. Aceste substanțe irită nervii din zona învecinată și cauzează o revenire a durerilor în zona lovită cândva deși acestea dispăruseră probabil cu mulți ani în urmă. Durerea este bună întrucât ea anunță desăvârșirea ativității de vindecare în regiunea respectivă. Mușchii pot deveni rigizi și inflamați din cauza iritației date de toxine. Picioarele pot fi cele mai afectate, căci toxinele se acumulează în picioare. Ulceratiile sunt ceva obișnuit în această fază din cauza bacteriilor foarte numeroase aflate în cavitatea bucală. Gargara zilnică cu apă sărată va preveni apariția ulceratiilor și le va vindeca pe cele apărute.

Etapa a 4-a (ziua16 – ziua 30)

Corpul este acum complet adaptat postului negru. Acum se simte o mai mare energie și claritate a minții. Perioadele de curățare vor fi scurte, cu multe zile în care vă veți simți bine intercalate între acestea. Vor fi zile în care limba este roză și respirația este proaspătă. Activitatea de vindecare a organelor interne este încheiată. După detoxifiere, mecanismele pornite de postul total au îndepărtat agentul cauzal al bolilor sau l-au inactivat, corpul funcționând la capacitate maximă și a înlocuit țesuturile afectate cu unele noi. În timp ce un post total de scurtă durată va reduce simptomele bolilor, un post de lungă durată poate vindeca total. Echilibrul homeostatic este la nivele optime. Sistemul limfatic este curat cu excepția unor rare expectorări de mucus prin nas sau gât. După ziua 20, mintea începe să fie influențată. În această perioadă se simte o creștere a clarității mentale și a echilibrului emoțional. Memoria și concentrarea se îmbunătățesc.

Etapa a 5-a (Intreruperea postului)

Mucusul vâscos și toxic care acoperă peretele intestinal este aproape desprins, iar prima mancare ingerată îl va îndepărta de pe peretele intestinal. Toxinele intră în sânge prin colon. Vezica biliară își curăță conținutul murdar printr-o descărcare masivă de bilă. Aceasta poate cauza imediat dupa masă un flux intestinal urmat de o intensă diaree. Dacă simptomele sunt prea deranjante, o clismă vă va fi de ajutor.

joi, 12 septembrie 2013

Muzica divina

Darul muzicii se revarsa in inimile noastre.Muzica este o cheie care ne deschide o usa catre sufletul nostru, acea particica divina din noi pe care am uitat sa o folosim si sa o intelegem, dar armonia notelor conduce sa ne sincronizam cu armonia divina din noi, sa ne vindecam, sa accesam acea parte primordiala a ADN-lui nostru care ne apropie de zei.
Muzica lui Gheorghe Iovu este un ghid care ne poate deschide aceasta poarta ruginita ...
GHEORGHE IOVU 2 ORE DE RELAXARE ...Medicament pentru suflet si minte ...
    
  Asculta  mai multe  audio   diverse 
Relaxare Gheorghe Iovu Album Full  - Spre infinit   (melodiile sunt scrise in comentariu)
    
  Asculta  mai multe  audio   diverse

GHEORGHE IOVU - Rugaciune
    
  Asculta  mai multe  audio   diverse

GHEORGHE  IOVU - Revelatie
    
  Asculta  mai multe  audio   traditionala

Gheorghe Iovu - Eternitatea
    
  Asculta  mai multe  audio   diverse

marți, 27 august 2013

Mastile si ranile sufletului nostru

July 11, 2013 sursa :
 
Exista 5 tipologii de rani sufletesti pe care ni le cream de-a lungul vietii, in scopul de a atrage atentia, iubirea sau aprecierea din partea celor din jur.
Exista, de asemeni, o corelatie intre aceste 5 tipologii si tipul de alimentatie pe care uzitam sa il consumam. In spatele acestui tip de alimentatie se ascund, de fapt, repere psihologice si spirituale care ne pot ajuta sa intelegem alte aspecte ascunse ale sufletului nostru.

marți, 6 august 2013

OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV FORŢA SEXUALĂ sau DRAGONUL ÎNNARIPAT partea IV



Cap IV DESPRE PLĂCERE
I
Nu căutaţi plăcerea, vă va sărăci
Tineretul de astăzi cere libertatea sexuală crezând că în ea va găsi
înflorirea, fericirea, bucuria. Acum, pentru că se poate procura uşor pilula
contraceptivă, ei se bucură pentru că nu mai e necesar să reflecteze, să se
controleze, să existe stăpânire de sine. Nu, nu, să închidem ochii şi să mergem
înainte!... şi în lumea întreagă vedem că această faimoasă pilulă are din ce în
ce mai mare succes. Mai întâi, desigur, ea a fost pusă la punct din motive de
echilibru demografic, dar apoi s-au adăugat alte motive, deloc demografice, şi
mai ales dorinţa de se bucura fără piedici de toate femeile şi de toţi bărbaţii.
Spuneţi-mi dacă fetele de treisprezece ani chiar au nevoie de pilulă... Cu toate
acestea, ele sunt lăsate să se servească deja de pilulă, şi am auzit că, în unele
şcoli chiar profesorii sunt cei care le distribuie elevelor, da, profesorii!
Lăsând tinerii să se grăbească să experimenteze un domeniu pe care nul
cunosc, deschidem pentru ei poarta tuturor dereglărilor fizive şi psihice. Ei fac
experienţe, dar nu ştiu că aceste experienţe vor avea pe termen lung rezultate
catastrofale şi se vor dezaxa şi se vor îmbolnăvi. În realitate, nici cei care s-au
pronunţat pentru pilulă nu au înţeles ceva, nici cei care s-au opus. Cei care sau
pronunţat pentru, au făcut-o de complezenţă: ştiind că mulţi oameni sunt
slabi, au cedat în faţa acestei slăbiciuni; şi ceilalţi, care s-au opus, au făcut-o
din ipocrizie, în numele vechilor tradiţii morale şi ei sunt primii care nu le
respectă în viaţa lor personală.
În tot cazul, punându-se pilula la punct, ştiinţa care credea că face un
mare serviciu oamenilor, n-a făcut decât să le permită să se dedea la tot felul
de excese, să devină slabi, senzuali şi bolnavi. Iată binefacerile ştiinţei! Înainte
de pilulă, băieţii şi fetele erau cel puţin obligaţi să se gândească, să se
stăpânească puţin (nu pentru motive de moralitate şi puritate, desigur, ci
pentru frica de consecinţele neplăcute ce puteau urma), în timp ce acum nu
mai e cazul să se controleze, se pot lăsa în voie.